Проектът SPARE е най–големия международен образователен проект за енергия, климат и околна среда с участието на повече от 4500 училища и 175 000 ученици и учители от 17 страни.Създаден е през 1996 г. от Норвежкото дружество за защита на природата (Norges Naturvernforbund, основано през 1914 г.)
Първото SPARE учебно пособие е било предназначено за скандинавските страни, Западна и Централна Европа. През годините съдържанието на информационно-методическите материали се развива, променя и адаптира съобразно различните условия в страните участнички в проекта, благодарение на ентусиазма и опита на учителите и неправителствените организации работещи по SPARE.
SPARE е много повече от обикновена училищна програма, защото не само дава знания, но и възможности на учениците и учителите за провеждане на самостоятелни изследвания и практическо използване на различни научни достижения.
Помага наистина да се повиши енергийната ефективност в училищата и домовете на участниците.
Формира активна гражданска позиция и дава пример на учениците за общи дейности с децата от другите страни, за решаване на световните проблеми с климатичните промени и изчерпването на изкопаемите горива.
Идеята на образователния проект е да обвърже теоретичните знания на учениците по глобалните проблеми с практически упражнения. Да работят за пестене на енергия чрез повишаване на енергийната ефективност , намаляване на емисиите парникови газове на местно ниво.
SPARE създава условия за добро сътрудничество на местно ниво между училищата, общинските власти, агенциите за енергийна ефективност, министерствата, за решаване на проблемите с енергията и климата, обсъждани на всички големи международни форуми в последните години.
Учебната 2009-2010 г. е първата в която този образователен проект се провежда в България.
Екологично сдружение „За Земята” е партньор и национален координатор на Norges Naturvernforbund за страната .
SPARE получи препоръка и подкрепа от МОМН с писмо от 20.10.2009 година, както и добро сътрудничество от МОСВ.
Още през първата година се регистрираха над 100 училища и над 200 преподаватели.Издадени бяха „Учебно пособие”, „Наръчник на учителя”, „Книга за учителя”, „Тетрадка за ученика”
На годишната SPARE среща на международните координатори в Осло (Норвегия)
1-10 юни 2009 г. България беше приета за член. Представителят на ЕС „За Земята“ и национален SPARE координатор Тодор Тодоров изнесе доклад за политиките за действие срещу промените в климата в България.