ОУ „В.Левски“ от Разград, което има над 100 годишна история, представи амбициозната си програма за участие в проект SPARE на 21.12.2010 г.
В присъствието на представители на общината, бизнеса, медии, националният координатор на проекта Тодор Тодоров откри изложбата „Възобновяемата енергия на България - предложения за действия“ във фоайето на училището.
На проведената пресконференция г-жа Диана Първанова, директор на училището, с помощта на преподаватели и членове на училищния екоклуб представиха предвидените дейности в рамките на проекта за устойчива енергия SPARE до края на учебната година:
- Участие в националния SPARE конкурс;
- Публично представяне на ученическите разработки. Среща с местната общественост за популяризиране на дейностите по проекта за устойчива енергия;
- Открити уроци и тематични екскурзии до фотоволтаичния парк край Шумен;
- Изработване и монтиране на фотоволтаични инсталации в енергийната мрежа на училището, създадени на основата на практически разработки на училищния екоклуб.
В училищния двор ще бъде построен шадраван, задвижван от слънчеви батерии, а друга фотоволтаична инсталация ще осигури нощното осветление на вековната часовникова кула, която е символ на най-старото разградско училище Реализацията на тази част от програмата ще се осъществи с експертната и финансова подкрепа на Агенцията за регионално развитие-Разград, която е партньор на училището в цялостния му стремеж за екологично образование и възпитание на децата.
Учениците от екоклуба показаха изработения от тях „Шрек“, създаден от голям брой пластмасови бутилки и консервени кутии, събрани и донесени от членовете на екоклуба.
Седмокласничката Ния Василева обясни, че са искали да привлекат внимание върху нереализираните възможности за рециклиране и повторна употреба на отпадъците.
Очакваме от ОУ “В. Левски“ в Разград добри практики и чудесни резултати в SPARE образованието по устойчива енергия, при тази комбинация от амбициозно ръководство и инициативни ученици.
Отразяване на събитието в местните медии: